QNT-tokenomics: aanbod, nut en verdeling

Precies hoeveel QNT er bestaan, waar ze vandaan komen, waar de token vandaag voor wordt gebruikt, en wat een vast aanbod wel en niet garandeert.

Handel bij een gereguleerde exchange die al sinds 2013 actief is.

In het kort

  • Het totale en maximale aanbod is 14.612.493,08 QNT, onveranderd sinds de burn op 14 september 2018. Er is geen mint-functie.
  • De sale van 2018 verdeelde 9.964.259 QNT; 9.545.766 onverkochte tokens werden verbrand. Het bedrijf hield destijds zo'n 4,65 miljoen; hoeveel het nu aanhoudt, is niet geverifieerd.
  • Er is vandaag geen mining, geen inflatie en geen protocol-stakingbeloning. Trusted-node-staking op Fusion is gepland, maar de parameters zijn niet gepubliceerd.
  • Nut: Overledger-licentievergoedingen (historisch 100 pond per jaar in QNT), vastzetten in de Quant Treasury, en gas en node-staking op de Fusion-rollup.
  • De "45.467.000" van Etherscan en een MiCA-whitepapercijfer van 14.881.364 zijn allebei artefacten; de on-chain werkelijkheid is 14,61 miljoen.

De aanbodcijfers

De token van Quant is een ERC-20 op Ethereum met 18 decimalen, uitgerold op contractadres 0x4a220E6096B25EADb88358cb44068A3248254675. Na de burn van september 2018 kwam het totale aanbod uit op 14.612.493,080826178 QNT, en dat is vandaag nog steeds het getal. Het contract heeft geen owner-functies en geen mint-functie (de EtherAuthority-review die wordt aangehaald in Quants transparantiemelding bij Blockworks), dus het totaal kan niet stijgen.

Het circulerende aanbod was volgens de telling van Etherscan en CoinGecko op 2 november 2026 ongeveer 14.556.178 QNT, oftewel 99,6% van het totaal. Het gat van ruwweg 56.000 tokens is wat de aggregators als vastgezet of anderszins uitgesloten beschouwen. Blockworks noemde in zijn melding van juli 2026 een Etherscan-cijfer van 14.544.176, iets lager, dus het getal schuift in de loop van de tijd een beetje mee met veranderende labels. Het aantal houders was diezelfde dag 187.005 op Etherscan en 194.939 op Blockscout; de twee explorers tellen stofsaldi verschillend.

Totaal / max. aanbod
14.612.493

QNT, vast sinds 14 sep 2018

In omloop
14.556.178

Etherscan en CoinGecko, 2 nov 2026

Houders
~187.000

Etherscan; Blockscout toont ~195.000

Decimalen
18

Standaard-ERC-20 op Ethereum

De sale en burn van 2018

Quant hield een pre-sale van 19 maart tot 1 april 2018 tegen 687 QNT per ETH (een bonus van 37,5%) met 15 miljoen tokens gereserveerd, gevolgd door het publieke token generation event van 2 tot 30 april 2018 tegen 430 QNT per ETH, destijds ruwweg $1,10 per token. De publieke ronde bood 31 miljoen QNT aan met een minimumcap van $5 miljoen. Uiteindelijk werden 9.964.259 QNT verkocht voor ongeveer $11 miljoen, en de tokens werden op 25 juni 2018 uitgekeerd. De sale werd uitgevoerd door de Zwitserse entiteit Quant Network AG in Zug, en daarom staat Zwitserland als land in het ICO-vak van Etherscan.

Externe trackers vertellen een iets ander verhaal: ICO Drops noteert $26 miljoen opgehaald over alle rondes tegen $1,00 in de pre-sale en $1,51 publiek, en het ICO-paneel van Etherscan toont $1,60. Quants eigen transparantiemelding verwerpt het cijfer van $26 miljoen ten gunste van de bovenstaande Business Paper-cijfers. Beschouw de exacte publieke verkoopprijs als omstreden tussen $1,10 en $1,51; het verkochte aantal staat niet ter discussie.

Op 14 september 2018 verbrandde Quant de onverkochte voorraad: 9.545.765,95 QNT. Quants eigen aankondiging van die dag gaf als resulterende verdeling 9.964.259,03 publiek en 4.648.234,05 in handen van het bedrijf, samen het totaal van 14.612.493,08. Blockworks splitst het bedrijfsdeel verder op in ruwweg 2,6 miljoen bedrijfsreserve, 1,3 miljoen oprichters en 651.000 adviseurs. Personeelstokens vestten over 12 maanden met een overdrachtsbeperking van twee maanden, dus er resteert geen vesting-overhang.

Zilverkleurige cryptomunten op een donker oppervlak, als beeld van het vaste en eindige aanbod van QNT-tokens
Van de 45,47 miljoen oorspronkelijk aangemaakte QNT werd twee derde in september 2018 verbrand. De 14,61 miljoen die overblijven, zijn alles wat er ooit zal zijn.

Circulerend aanbod versus bedrijfsbezit

Hier wordt het beeld troebeler, en het loont om helder te zijn over wat wel en niet bekend is. Bij de burn in 2018 hield het bedrijf 4.648.234 QNT aan, zo'n 31,8% van het totaal. Wat Quant Network Ltd en zijn groepsmaatschappijen vandaag aanhouden, is niet geverifieerd. De Blockworks-melding noemt een door Etherscan gelabeld cijfer van slechts zo'n 68.000 QNT en brengt dat niet in lijn met het getal uit 2018. In de community circuleren schattingen van "ongeveer 2 miljoen in de treasury" zonder bron. Een tokenomics-audit van 8blocks schatte dat ruwweg 65% van het aanbod op één treasury-gerelateerd adres staat, wat veel meer zou zijn dan het bedrijfsaandeel van 2018; ook dat cijfer is ongeverifieerd.

Wat de aggregators "circulerend" noemen (14,56 miljoen, oftewel 99,6%) omvat dus alles wat het bedrijf aanhoudt, omdat geen van die tokens contractueel is vastgezet. Dat is een redelijke conventie, maar het betekent dat "circulerend" niet hetzelfde is als "vrij verhandeld". De praktische consequentie voor de QNT-koers is dat de echte float aanzienlijk kleiner kan zijn dan het kopcijfer, wat zou helpen verklaren waarom de token zo scherp beweegt op bescheiden volume.

Quant publiceert geen on-chain treasury-dashboard en de token geeft geen stemrecht, dus houders hebben geen mechanisme om openheid af te dwingen. Blockworks markeerde zijn melding van juli 2026 als "Partial, 6 gaps". Wil je zelf saldi inspecteren, dan legt de pagina over de transactie-tracker uit hoe je houderslijsten op Etherscan en Blockscout leest.

Geen mining, geen inflatie, geen stakingbeloningen vandaag

Drie dingen waar mensen naar zoeken, bestaan simpelweg niet. Er is geen QNT-mining: de token is een ERC-20 waarvan het aanbod in 2018 in één transactie is gecreëerd, en Ethereum zelf stapte in 2022 over op proof of stake. Er is geen inflatie: geen uitgifteschema, geen blokbeloningen, geen minting door de treasury. En er zijn op dit moment geen protocol-stakingbeloningen: Ethereum-validators staken ETH, geen QNT, en Quant heeft gezegd dat het geen algemeen stakingprogramma met inflatoire beloningen draait omdat het geen inflatie heeft om die mee te betalen.

Wat wél bestaat, is een reeks custodial "earn"-producten op exchanges die kleine rendementen uitkeren door QNT uit te lenen, bijvoorbeeld de flexibele rewards van Kraken tegen 0,1% per jaar. Dat zijn leenconstructies met tegenpartijrisico, geen staking. De stakingpagina scheidt de echte producten van de marketing.

De ene geplande uitzondering is trusted-node-staking op de Fusion-rollup, die hieronder onder nut aan bod komt. Zolang de parameters niet zijn gepubliceerd, is het een ontwerpintentie en geen functie.

Waar QNT voor wordt gebruikt

Overledger-licentievergoedingen

Op 10 december 2021 voerde Quant een jaarlijkse Overledger-licentievergoeding van 100 pond in voor alle klanten en developers op het live platform, te betalen in QNT, waarbij het testplatform gratis bleef en bestaande gebruikers vanaf 15 maart 2022 moesten betalen. Dat creëerde de eerste verplichte, zij het kleine, vraag naar de token. Quants huidige FAQ zegt dat een platformvergoeding in USD kan worden betaald of via een abonnement in QNT, met prijzen op aanvraag, dus de harde verplichting is verzacht tot een optie.

Quant Treasury en vastzetten

Quants Overledger Network-paper uit 2020 beschreef een Treasury die fiatbetalingen omzet in QNT en via layer-2-betaalkanalen gateway-operators betaalt, zodat enterprise-klanten de token zelf nooit hoeven aan te raken. Er werd breed bericht dat licentie-QNT twaalf maanden wordt vastgezet, maar Quants huidige site noemt geen lockperiode, dus beschouw de lock als een ongeverifieerd mechanisme voor vandaag. Gateway-operators konden onder het ontwerp van 2021 ook QNT in de Treasury vastzetten om hogere prioriteit voor hun transacties te krijgen.

Gas op Fusion en trusted-node-stake

De multi-ledger-rollup Fusion, sinds 2 juni 2026 op mainnet, wijst QNT aan als token voor gas en uitvoeringskosten, en in het ontwerp staken KYC-gecontroleerde trusted-node-operators QNT om transacties te verwerken en beloningen te verdienen. Dit is de belangrijkste potentiële bron van structurele vraag, omdat het aanbod zou vastzetten in plaats van alleen uitgeven. In november 2026 zijn de minimale inzet, de lockperiode en het beloningspercentage niet gepubliceerd; de publieke stakingdocumentatie op de developer hub stond in september nog gemarkeerd als in aanbouw, en verschillende trackers vermelden het programma als aankomend.

Wat QNT niet doet

QNT geeft geen stemrecht, dividend, aandelen- of aandeelhoudersrechten. Quant Network Ltd beheert het protocol als bedrijfsmatige operator en zal optreden als sequencer van Fusion. Bankimplementaties, waaronder het Britse platform voor getokeniseerde sterlingdeposito's en het netwerk van The Clearing House, hebben niet gezegd dat deelnemers QNT moeten kopen of aanhouden. De pagina's over Overledger en het ecosysteem leggen de producten uit die de omzet van het bedrijf genereren.

Het verschil met de MiCA-whitepaper

Zoek je QNT op bij CoinMarketCap of CoinPaprika, dan zie je mogelijk een maximaal aanbod van 14.881.364 en een circulerend aanbod van 12.072.738. Die cijfers lijken afkomstig uit een whitepaper in MiCA-formaat die door CoinMarketCap en Bitrue wordt aangehaald. Ze komen niet overeen met Etherscan, CoinGecko, Quants burn-aankondiging van 2018 of de Blockworks-melding, die allemaal 14.612.493 als totaal geven. We hebben het primaire document niet kunnen inzien en kunnen het verschil van 268.871 tokens in het maximum of van 2,48 miljoen in het circulerende aanbod niet verklaren. Totdat Quant de twee met elkaar in lijn brengt, gebruikt deze site de on-chain cijfers, en markeren we de whitepapercijfers als ongeverifieerd en niet als fout.

Het praktische effect is reëel: bij $200 per token leveren de twee circulerende cijfers marktkapitalisaties op van $2,91 miljard en $2,41 miljard, en CoinGecko zet QNT op #35 terwijl CoinPaprika het op #44 plaatst. Wie Quant met andere projecten vergelijkt, moet controleren welk aanbod zijn bron gebruikt.

Een whiteboarddiagram dat uitlegt hoe Ethereum-tokentransacties werken, relevant voor hoe QNT als ERC-20-contract bestaat
Elk QNT-cijfer op deze pagina is te controleren tegen het contract op Etherscan; de whitepapercijfers niet.

Aanbodmodellen vergeleken: QNT, LINK, XRP en BTC

Een vast aanbod is niet uniek voor Quant, maar de manier waarop elk netwerk zijn plafond bereikte verschilt, en daarmee ook wat houders mogen verwachten.

TokenMax. aanbodNieuwe uitgifteProtocol-stakingbeloningen
QNT (Quant)14,61 miljoen, vastgelegd door de burn in 2018Geen; geen mint-functieVandaag geen; node-staking op Fusion gepland, parameters niet gepubliceerd
LINK (Chainlink)1 miljard, aangemaakt bij genesisGeen; in de loop van de tijd vrijgegeven uit reservesJa, Chainlink Staking voor node-operators en community
XRP100 miljard, aangemaakt bij genesisGeen; escrow-vrijgaves, kleine fee-burnGeen; de XRP Ledger gebruikt consensus zonder staking
BTC (Bitcoin)21 miljoen, bereikt rond 2140Bloksubsidie, halvering elke vier jaarGeen; proof-of-work-mining

Het onderscheidende kenmerk van QNT is de combinatie van een heel klein plafond met helemaal geen uitgifte: Bitcoin maakt nog nieuwe munten aan, LINK geeft nog reserves vrij, XRP komt nog vrij uit escrow. Alleen het aanbod van QNT is zowel klein als volledig statisch. De pagina's Quant vs Chainlink en Quant vs XRP gaan dieper in op wat de twee dichtstbijzijnde vergelijkingen daadwerkelijk doen.

Waarom een vast aanbod telt, en waar de grenzen liggen

Een vast aanbod doet drie nuttige dingen voor houders. Het neemt verwatering weg: niemands aandeel in het netwerk krimpt omdat er nieuwe tokens zijn bijgedrukt. Het maakt het rekenwerk voor waardering triviaal: marktkapitalisatie gedeeld door 14,56 miljoen is de koers, zonder uitgiftecurve om te modelleren. En het betekent dat elke nieuwe structurele vraag, zoals node-operators die stake vastzetten, uit bestaande houders moet komen en niet uit verse uitgifte, en dat is waarom tokens met een dunne float zoals QNT zo scherp kunnen bewegen als de vraag verandert.

Maar een vast aanbod garandeert op zichzelf niets. Aanbod is maar de helft van de koers; valt de vraag naar de token weg, dan daalt een vast aanbod net zo makkelijk in koers als een inflatoir aanbod. Quants token staat naast een bedrijf dat in fiat betaald kan worden, dus de link tussen bedrijfssucces en tokenvraag is zwakker dan bij een token die de enige manier is om voor het netwerk te betalen. Concentratie telt ook: een klein aanbod met een groot, ongeverifieerd treasury-aandeel betekent dat de verhandelbare float nog kleiner is, en dat werkt twee kanten op. En een plafond verhindert niet dat het bedrijf een opvolgertoken uitgeeft of de manier van kosten berekenen verandert; het vaste aanbod is een eigenschap van het contract, geen belofte over het bedrijfsmodel.

De eerlijke samenvatting is dat de tokenomics van QNT schoon, eenvoudig en on-chain verifieerbaar zijn, met één grote onbekende (het bedrijfsbezit) en één grote aanstaande verandering (staking op Fusion). Of die tokenomics zich vertalen in waarde, hangt af van vragen die de pagina's over de koersverwachting en de review oppakken.

Veelgestelde vragen

Wat is het maximale aanbod van Quant?

14.612.493,08 QNT. Totaal en maximaal aanbod zijn hetzelfde cijfer, vast sinds op 14 september 2018 9.545.765,95 onverkochte tokens werden verbrand. Het contract heeft geen functie om er meer aan te maken.

Waarom toont Etherscan 45.467.000 QNT?

Dat is de oorspronkelijke totalSupply van het contract uit 2018. De burn stuurde tokens naar een burn-adres zonder de teller te verlagen, dus Etherscan toont nog steeds het cijfer van vóór de burn als "max total supply". Het actuele aanbod is 14,61 miljoen.

Kun je Quant minen?

Nee. QNT is een ERC-20-token op Ethereum met een aanbod dat in 2018 in één keer is gecreëerd. Er is geen mining, geen proof-of-work en geen blokbeloning. Wie "QNT-mining" aanbiedt, biedt geen Quant aan.

Heeft QNT stakingbeloningen?

Niet op protocolniveau, vandaag niet. "Earn"-producten van exchanges lenen je QNT uit voor kleine rendementen (de flexibele rewards van Kraken betalen 0,1% per jaar) en dragen tegenpartijrisico. Trusted-node-staking op de Fusion-rollup is gepland, maar de parameters zijn in november 2026 niet gepubliceerd. Zie de stakingpagina.

Hoeveel QNT heeft Quant Network in bezit?

Niet geverifieerd. Bij de burn van 2018 hield het bedrijf 4.648.234 QNT aan. Huidige cijfers lopen uiteen van een door Etherscan gelabelde ~68.000 QNT tot schattingen van derden van zo'n 65% van het aanbod op een treasury-gerelateerd adres, en Quant publiceert geen treasury-rapport. We markeren elk cijfer als ongeverifieerd.

Waar wordt de QNT-token eigenlijk voor gebruikt?

Voor het betalen van Overledger-licentievergoedingen (historisch 100 pond per jaar in QNT, nu ook in USD te betalen), vastzetten in de Quant Treasury onder het gateway-ontwerp, en gas betalen op de Fusion-rollup, waar node-operators naar verwachting ook QNT staken. De token geeft geen stem- of eigendomsrechten.

Bronnen en verder lezen

  1. Etherscan: QNT-tokencontract (aanbod, houders, ICO-paneel) etherscan.io
  2. Quant Network op X: burn-aankondiging, 14 september 2018 x.com
  3. Blockworks Token Transparency-melding: Quant (28 jul 2026) blockworks.com
  4. Quant: invoering van de Overledger-licentievergoeding (10 dec 2021) quant.network
  5. Quant FAQ: kosten te betalen in USD of QNT quant.network
  6. Quant: hoe Quant Fusion werkt (gas-token en trusted nodes) quant.network
  7. Overledger developer docs (Stakes, Nodes, Fusion-handleidingen) docs.overledger.dev
  8. CoinGecko: Quant aanbod en marktdata coingecko.com
  9. Blockscout: QNT-tokenpagina (houders, totaal aanbod) eth.blockscout.com
  10. 8blocks: tokenomics-audit van Quant Network 8blocks.io
  11. Bitrue: Quant-tokenomics (bron van de MiCA-whitepapercijfers) bitrue.com
  12. Kraken: Quant Auto Earn-rewards (0,1% per jaar) kraken.com